بلیچینگ و سفید کزذن دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

این روزها سفیدی دندان یکی از مهم ترین معیارهای زیبایی چهره به شمار می آید و بیماران مدام از ما می پرسند که : “چگونه دندان های خود را سفید کنیم؟”

سفید شدن دندانهای زرد یا بلیچینگ دندان یکی از بهترین درمان های زیبایی است که به علت هزینه مناسب، نداشتن تراش روی دندان، عدم آسیب به دندان و امکان تکرار کردن بسیار مورد استقبال مراجعین مطب است.

بلیچینگ دندان می تواند بدرنگی های ناشی از مصرف سیگار، الکل، قهوه، داروها یا ضربه به دندان را برطرف کند. بعضی افراد هم به طور طبیعی دندان های تیره تری دارند و مایلند که دندانهایشان روشن تر باشد. چرا که مینا نازک تر شده و عاج بیشتری ساخته می شود.

عملکرد بلیچ دندان مثل قرار دادن لباس سفید در وایتکس است. مواد مخصوص سفید کننده روی دندان قرار می گیرند که می توانند به داخل دندان نفوذ کنند و ملکولهای رنگی را از بین ببرند و در نتیجه رنگ دندان روشن تر می شود.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان به 2 روش مطبی و خانگی قابل انجام است:

1- بلیچینگ دندان در مطب:

در این روش شما به دندانپزشک مراجعه می کنید. دندانپزشک ابتدا دندان های شما را تمیز می کند و در صورتی که نیاز باشد، قبل از درمان برایتان جرمگیری می کند. رنگ اولیه دندان ثبت می شود و درمان را آغاز می کنیم.

در بلیچینگ دندان به روش مطبی نسبت به روش خانگی مواد قوی تری به کار می رود و از دستگاه مخصوص با شدت نور بالا کمک گرفته می شود تا اثربخشی درمان سریع تر باشد.

برای حفاظت از چشمان شما در برابر نور، به شما عینک محافظ داده می شود. با استفاده از دهان بازکن، مواد مخصوص و دستگاه مکش (ساکشن) قوی، بیشترین محافظت از پوست، لب و مخاط دهان شما فراهم می شود.

معمولا نیاز است که این فرآیند 2-3 جلسه و هر بار به مدت 20-40 دقیقه انجام شود. البته با توجه به رنگ دندان و جواب دهی دندان شما این زمان تغییر می کند.

مزایای سفید کردن دندان در مطب:

مهم ترین مزیت این روش سفید کردن سریع دندان است که نتایج به سرعت به دست می آید و برای بیمارانی که زمان کمی دارند انتخاب مناسبی است. بسیاری از عروس خانمها که مراسم ازدواجشان نزدیک است این روش را انتخاب می کنند.

عوارض بلیچینگ دندان در مطب:

در صورت کاربرد جداگانه و به تنهایی این روش احتمال پاسخ دهی کمتر و برگشت سریع رنگ دندان وجود دارد. بنابراین توصیه من طبق تجربه استفاده ترکیبی از روش مطبی و خانگی به صورت توام است.

در بلیچینگ دندان به روش مطبی مواد قوی تری استفاده می شوند. و در افرادی که دندان های حساس دارند، ممکن است در طی درمان دندان ها کمی حساس تر شده و هرازگاهی تیر بکشند که این عارضه موقتی و برگشت پذیر است و هیچ آسیبی برای دندان ایجاد نمی کند. با استفاده از مواد ضدحساسیت، یا خمیردندان های دارای فلوراید بالا این حساسیت به حداقل می رسد.

اما هیچ کدام از روش های سفید کردن دندان باعث آسیب به نسج دندان یا ازبین رفتن مینای دندان نمی شوند.

2- بلیچینگ دندان در منزل: (بلیچنگ هوم)

در این روش دندانپزشک در جلسه ویزیت و مشاوره قالبی از دندان های شما تهیه می کند و در جلسه بعدی یک پلاک شفاف که در لابراتوار به صورت اختصاصی برای شما ساخته شده است (تری بلیچینگ) به شما تحویل می دهد. در پکیج شما مواد سفیدکننده خانگی هم قرار دارد. شما طبق دستور در ساعات خاصی که معمولا شب هنگام خواب است، مواد سفیدکننده را داخل تری می گذارید و به مدت مشخص از آن استفاده می کنید. این روش حدود 2-4 هفته زمان میبرد.

مزایای سفید کردن دندان در منزل:

وقتی بیس دندان شما در طی یک درمان اصولی، خوب سفید شده  است، در آینده هم هر زمان که بخواهید(مثلا برای شرکت در مراسم و مهمانی ها) می توانید از چند شب قبل، درمان خانگی بلیچینگ دندان را شروع کنید و در روز موردنظرتان لبخندی زیبا و درخشان داشته باشید.

علاوه بر این، برای بیمارانی که دچار حساسیت دائمی دندانهایشان هستند بلیچ دندان در منزل بسیار مناسب است. مزیت مهم سفید کردن خانگی دندان حساسیت کمتر حین درمان و افزایش ماندگاری رنگ جدید دندان است.

معایب سفید کردن دندان در منزل:

اگر از این روش به تنهایی استفاده شود، زمان طولانی تری برای به دست آمدن نتایج نسبت به روش ترکیبی مطب و خانه مورد نیاز خواهد بود.

  1. سفید کردن دندان با زردچوبه
  2. سفید کردن دندان با جوش شیرین
  3. سفید کردن دندان با سرکه سیب
  4. سفید کردن دندان با آبلیمو
  5. سفید کردن دندان با زغال

استفاده از این روش های غیراصولی و غیرعلمی که به طور وسیع در صفحات مجازی با دستورات عجیب و غریب باب شده اند، توصیه نمی شود. چرا که بسیاری از آنها مثل جوش شیرین، آبلیمو، سرکه سیب به دلیل آسیب جدی به مینا مطلقا توصیه نمی شوند.

کدام روش بلیجینگ بهتر است؟

ماده ای که برای بلیچینگ در مطب استفاده می شود ترکیبی از آب اکسیژنه به نام هیدروژن پرکسید است .

از این مواد به عنوان استارتر یا آغازگر استفاده می شود تا روند درمان را شروع کنند و پس از آغاز درمان هوم بلیچینگ به عنوان تثبیت نهایی درمان به کار می رود. پزشک با توجه به رژیم درمانی مخصوص شما ممکن است از غلظتهای کمتر بلیچ خانگی (حدود 12%) تا غلظت های بالاتر ( حدود 20%) استفاده کند . غلظت بالاتر سرعت درمان را بیشتر می کند اما ممکن است حساسیت دندانی بیشتری هم ایجاد نماید.

آیا چسب های سفیدکننده دندان انتخاب خوبی هستند؟

امروزه بسیاری از محصولات سفیدکننده دندان بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند. این محصولات شامل چسب ها و نوارهای سفیدکننده دندان هستند که درصد و ترکیبات متفاوتی دارند. کاربرد انواع تجاری شناخته شده که دارای تاییدیه FDA هستند منعی ندارد. اما معمولا برای رفع زردی دندان در خانه باید چندین بار استفاده شوند که این خود باعث صرف هزینه بالایی می شود.

علاوه بر این علت تغییر رنگ دندان هم تشخیص داده نمی شود و ممکن این این درمان اصلا پاسخگوی نیاز بیمار نباشد.

بنابراین بهترین توصیه آن است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا پس از تشخیص صحیح، درمانی اصولی و استاندارد با کیفیت بالا دریافت کنید.

از خمیردندان سفیدکننده استفاده کنیم یا نه؟

یکی از محصولات تجاری که در بازار فروش بسیاری پیدا کرده اند، پودر و خمیردندانهای سفیدکننده هستند.

باید دقت کرد که انواعی از “خمیردندان های سفیدکننده”، “ضدجرم”، “مخصوص سیگاری ها”و… دارای مواد ساینده دندان هستند و در اثر استفاده مداوم یا طولانی مدت باعث آسیب و از بین رفتن دندان ها می شوند و ما روزانه با بیمارانی روبرو هستیم که در اثر سایش دندانهایشان با درد و حساسیت طوق دندانها مراجعه می کنند.

بنابراین در صورتیکه مایلید از این خمیردندان ها استفاده کنید، اولا از برندهای اصل و معتبر شناخته شده تهیه کنید و ثانیا به صورت دائمی و بعنوان خمیردندان روزانه استفاده نکنید.

آیا سفید کردن دندان محدودیت سنی دارد؟

در بزرگسالان محدودیت سنی خاصی برای بلیچینگ دندان وجود ندارد و بعد از 18 سالگی قابل انجام است. قبل از این سن، عصب دندان بزرگ است و حساسیت بیشتری ایجاد می شود.

در بانوانی که دوره بارداری یا شیردهی را می گذرانند برای احتیاط بیشتر بهتر است این درمان انجام نشود.

آیا دندان های من تیره هستند؟

رنگ دندان تابعی از رنگ چهره، پوست و موی فرد است. هرچه افراد پوست تیره تری داشته باشند، دندانهایشان هم تیره تر است.  در مورد سیاهپوستان، دندانهایشان بسیار سفید و درخشان به نظر می رسد. این به دلیل تضاد (کنتراست) رنگ بین سیاهی پوست و سفیدی دندان است .اما اگر دندان کشیده شده یک سیاهپوست را با یک سفیدپوست مقایسه کنید، رنگ تیره تری دارد.

نکته مهم بعدی استفاده از رنگ و آرایش است. با کاربرد رژلب و آرایش تیره تر دندان های شما سفید تر به نظر می رسد.

مثلا کاربرد توناژهای خاصی از قرمز معمولا دندان را سفید تر نشان می دهد و رنگ هایی مثل صورتی، زردی دندان را بیشتر نمایان می کند. پس می توان با انتخاب رنگ مناسب در آرایش هم از این خطای بصری استفاده کرد.

دندانها طی بلیچینگ دندان چقدر روشن می شوند و تا چند وقت سفید می مانند؟

ممکن است شما با اینکه رنگ دندانهایتان در محدوده طبیعی است، اما مایل باشید که دندان های روشن تری داشته باشید. سفید کردن دندان مثل رنگ کردن موهاست. بعضی موها به سرعت رنگ می گیرند و بعضی بسیار کند و به سختی رنگ باز می کنند.بنابراین تعیین دقیق رنگ دندان پس از بلیچینگ به طور دقیق قابل پیش بینی نیست.

اما خبر خوب این است که اگر شما به یک مطب یا کلینیک مطمئن مراجعه کنید، بهترین نتایج را به دست خواهید آورد. چرا که در درمان بلیچینگ دندان استفاده از برندهای مرغوب و با کیفیت اصلی ترین عامل موفقیت در درمان است.

حتی نگهداری صحیح مواد سفید کننده هم بسیار در کیفیت آن موثر است. در صورت نگه داری خارج از یخچال مواد به سرعت بی اثر می شوند.

ترکیب اصلی مواد بلیچینگ آب اکسیژنه است و نگه دارنده هایی برای طولانی کردن اثرش به آن اضافه می شود.

در ادامه شما هم با انجام کامل درمان خانگی، رنگ دندان را روشن تر کرده و آن را تثبیت می کنید تا از دندانهایی درخشان لذت ببرید.

باید دقت کرد که دندان هایی که دارای پرکردگی، کامپوزیت یا روکش هستند به این روش سفید نمی شوند. در صورتی که قصد انجام درمان های زیبایی روی تعدادی از دندان ها را دارید، ابتدا سفیدکردن دندان را مدنظر قرار دهید تا ترمیم جدید با رنگ دندان هماهنگ شود.

نکته بسیار مهم در درمان بلیچینگ دندان این است که این درمان دندانها را در طیف طبیعی دندان روشن می کند و اگر شما مایل هستید دندانهایتان بسیار گچی و سفید یخچالی باشند باید از درمان های کامپوزیت و لمینت دندان استفاده کنید. چرا که معمولا با بلیچ این رنگ ها قابل حصول نمی باشند. برای اطلاعات بیشتر مقالات لمینت دندان و کامپوزیت دندان و اسنپ آن اسمایل یا کاور دندان را مطالعه کنید.

مراقبت های پس از سفیدکردن دندان:

یک مراقبت مهم در طول دوران بلیچینگ دندان، کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی و رب دار مثل قیمه یا قورمه سبزی در این مدت استفاده نشوند یا حداقل باشند. خصوصا 72-24 ساعت اول پس از بلیچ مطبی بسیار حساس و مهم است. استفاده از دخانیات، سیگار و قلیان طی زمان بلیچنگ ممنوع است.

سفید کردن دندان با جرمگیری چه تفاوتی دارد؟

در جرمگیری دندانها، جرم ایجاد شده روی سطح دندان و رنگدانه های خارجی که روی دندان چسبیده شده اند با کمک وسایل اولتراسونیک از دندان کنده می شوند و سطح دندان با کمک برس و خمیر مخصوص تمیز می شود. بنابراین جرمگیری بافت داخلی دندان را روشن نمی کند.برخلاف آن، فرآیند سفید کردن دندان مشابه قرار دادن لباس های سفید در وایتکس است که پس از مدتی چرک مرده شده اند. مواد سفید کننده به داخل دندان نفوذ می کنند و بافت داخلی آن را سفید می کنند.

بهترین روش بلیچینگ دندان کدام است؟

بهترین نتایج و پایدارترین درمان با ترکیب هر دو روش مطبی و خانگی به دست می آید. به این صورت که از شما در جلسه ویزیت و مشاوره قالبگیری می شود و قالب برای ساخت پلاک اختصاصی شما به لابراتوار ارسال می شود.

در جلسه دوم پس از انجام بلیچینگ دندان داخل مطب، پکیج خانگی به شما تحویل داده می شود و شما طبق دستور در روز و ساعات مشخصی از آن استفاده می کنید.

ترکیب بلیچ هوم و بلیچ آفیس بهترین روش برای سفید کردن دندان هاست.

برای مشاهده نمونه کارهای بلیچینگ و فیلم بلیچینگ دندان به بخش نمونه کارها مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس جهت دریافت نوبت و مشاوره

تلفن ثابت : 34448663

شماره همراه و ارتباط از طریق واتساپ

09912980614